Často kladené dotazy k lázeňské léčbě pro děti

Moje dítě jede do lázní na komplexní lázeňskou péči. Co mu mám sbalit s sebou?

Pokud k nám Vaše dítě jede bez doprovodu, doporučujeme:

Sbalte dítěti všechny zdravotní pomůcky a léky, které pravidelně užívá, a to v takovém množství, které vystačí na celou dobu pobytu. O všech lécích či léčebných pomůckách informujte lázeňského lékaře při vstupní prohlídce. U léků, které se připravují v lékárnách (např. masti), si vyžádejte složení.

Součástí lázeňské péče je terénní a pohybová léčba včetně plavání.

Doporučujeme proto přibalit dítěti s sebou plavky, oděv na cvičení a pohodlnou turistickou obuv. Pro naše malé pacienty organizujeme různé zábavné programy. Nezapomeňte proto ani na oblíbenou hračku nebo masku na karneval.

Oblečení na letní období: 10x spodní prádlo, 10 párů ponožek, 4x nátělník nebo košilka, 7x triko s krátkým rukávem, 2x triko s dlouhým rukávem, 2x mikina, 1x tepláky, 2x krátké kalhoty nebo sukně, 2x dlouhé kalhoty, 1x vycházkové oblečení (sportovní komplet), 1x tenká bunda, letní čepice, 2x letní obuv, 1x cvičební úbor s obuví, 1x plavky, 1x ručník, 1x osuška, 3x pyžamo, 1x přezůvky.

V zimním období přibalte navíc: 2x bunda, 2x čepice, 2 páry rukavic, 2x punčocháče nebo spodky, 1x šála, zimní obuv. Hygienické potřeby: kartáček na zuby, zubní pasta, žínka, mýdlo v krabičce, kelímek, hřeben, šampon, hygienické vložky, papírové kapesníky - vše v množství postačujícím na celou dobu komplexní lázeňské péče, tj. 28 dnů.

Ostatní: pytel na špinavé prádlo, pytlík na cvičební úbor, deštník nebo pláštěnka, bavlněný šátek k zábalům krku. Praní prádla zajišťuje léčebna bezplatně. Aby nedocházelo k záměně oblečení, přiložte dítěti do kufru 2x seznam všech věcí, které bude mít v lázních s sebou. Vše jednotně označte celým jménem dítěte nevypratelným fixem na prádlo.

Kapesné doporučujeme alespoň 200 Kč.

Doprovázím své dítě do lázní. Co si máme sbalit?

Pokud doprovázíte své dítě do lázní, budete potřebovat podobnou výbavu. Jako vzor můžete použít výše uvedený seznam. Své prádlo si budete moct vyprat v pračce za poplatek 50 Kč za jeden prací cyklus včetně sušičky. Prací prášek a aviváž si vezměte vlastní. Sušáky na prádlo, žehlící prkno a žehličku vám zapůjčíme zdarma.

Kdo může doprovázet dítě do lázní po dobu komplexní lázeňské péče?

Průvodcem dítěte musí být dospělá osoba - rodič, prarodič či zletilý sourozenec. Po celou dobu komplexní lázeňské péče dítěte se mohou dospělé osoby v lázních jako průvodci vystřídat. Z důvodu bezpečnosti dětí je každé střídání nutné předem nahlásit v ordinaci dětské léčebny.

Hradí pobyt průvodce zdravotní pojišťovna?

Průvodce pro pobyt navrhne doporučující nebo praktický lékař v návrhu na lázeňskou péči. Zdůvodnění průvodce pro pobyt pak uvede v lékařské zprávě. Průvodce dítěte čerpá v rámci svého pobytu v dětské léčebně pouze ubytování a stravování (plnou penzi). Pobyt průvodce hradí zdravotní pojišťovna, u které je pojištěno doprovázené dítě. Zdravotní pojišťovna platí pobyt průvodci do dovršení šestého roku věku dítěte. Pobyt průvodce dítěte staršího 6 let je hrazen ze zdravotního pojištění pouze v případě, že jej odsouhlasí revizní lékař. Se staršími dětmi můžete do lázní přijet také jako samoplátci. 

Má zaměstnaná maminka nárok na dočasnou pracovní neschopnost (PN), pokud doprovází své dítě do lázní?

Průvodce nezletilého pacienta při komplexní lázeňské péči má nárok na neschopenku po celou dobu pobytu v dětské léčebně. Pracovní neschopnost (PN) mu vystaví lázeňský lékař, který dítě do lázní přijímá. S uznáním dočasné pracovní neschopnosti musí průvodce souhlasit. O vystavení neschopenky ale musíte lázeňského lékaře požádat, nevystavuje se automaticky. 

Lázeňští lékaři nemohou vystavovat OČR (ošetřování člena rodiny - lidově rozšířený název "paragraf").

Pracovní neschopnost nelze vystavit průvodci, který je evidován na úřadu práce jako nezaměstnaný. Tito klienti si v lázních ale nechají ověřit a potvrdit formulář, který si předem vyžádají na úřadu práce. Nárok na uznání pracovní neschopnosti nemají ani maminky na rodičovské dovolené a doprovod - samoplátce.

Může se osoba, která dítě do lázní doprovází, zároveň léčit nebo čerpat lázeňské procedury?

Osoba, která dítě do lázní doprovází, je za nezletilého pacienta zodpovědná po celou dobu jeho pobytu, a to bez ohledu na věk dítěte. Je jedno, zda se jedná o průvodce hrazeného ze zdravotního pojištění nebo o doprovod - samoplátce. Z těchto důvodů nemůže průvodce dítěte či jeho doprovod zároveň čerpat komplexní nebo příspěvkovou lázeňskou péči, ani ambulantní rehabilitaci hrazenou zdravotní pojišťovnou na poukaz FT, a ani lázeňské procedury za přímou úhradu.

Moje dítě má schválené lázně, ale přestoupilo k jiné zdravotní pojišťovně. Co s tím?

Pokud původní zdravotní pojišťovna schválila vašemu dítěti návrh na lázeňskou péči, ale k nám pojede v době, kdy už bude pojištěno u jiné zdravotní pojišťovny, musíte si u nové zdravotní pojišťovny úhradu za pobyt v lázních zajistit. Vaše dítě se musí v lázních prokázat průkazkou aktuální zdravotní pojišťovny. V případě dítěte musí takový krok učinit rodič (zákonný zástupce). Zdravotní pojišťovna hradí náklady na zdravotní péči pouze svým pojištěncům.

Pokud si zákonný zástupce pojištěnce nedomluví úhradu lázní s novou zdravotní pojišťovnou nebo při nástupu na lázeňskou péči předloží neplatný průkaz pojištěnce (dítěte), může být proti zákonnému zástupci dítěte ze strany lázní uplatněn nárok na úhradu poskytnuté lázeňské péče, kterou nelze účtovat původní zdravotní pojišťovně.

Je problém, pokud mé dítě nemůže nastoupit ve stanoveném termínu do lázní nebo lázeňskou péči předčasně ukončí?

Délku léčby v lázních přesně stanovuje indikační seznam, který je přílohou zákona o veřejném zdravotním pojištění. Pokud pacient nenastoupí ve stanoveném termínu na lázeňskou léčbu nebo se rozhodne ji předčasně ukončit, jedná se o svévolné porušení léčebného režimu. V takových případech mohou být zákonnému zástupci pojištěnce předepsány k náhradě veškeré náklady za škodu způsobenou znehodnocením objednané zdravotní péče. Výjimku tvoří případy, kdy v rodině pojištěnce došlo k úmrtí nebo sám onemocní a jeho aktuální stav lázeňskou léčebně-rehabilitační péči vylučuje.

Mohu si dohodnout termín nástupu na komplexní lázeňskou péči?

Pokud máme doručený návrh vašeho dítěte na komplexní lázeňskou péči, můžete si požádat o termín nástupu. Vyhovíme vám v závislosti na naší aktuální kapacitě. Konkrétní datum stanovíme vždy podle obvyklých dní nástupu na lázeňskou péči. Váš požadavek nám zašlete písemně a uveďte termín nástupu, kategorii pokoje, jméno dítěte, datum narození a kontakt na vás. V tomto případě se jedná o placenou službu dle individuálního požadavku zákonného zástupce pacienta. Tato služba je pro nástupy dětí s průvodcem v termínu od 01.04. do 15.09.2020 zpoplatněna částkou 3 000 Kč za pokoj, pro nástupy dětí bez průvodce v termínu od 08.07. do 31.08.2020 částkou 3 000 Kč za lůžko. Poplatky jsou nevratné.