Dny slovenské kultury

7. ročník 4. - 7. 9. 2019

Program bude brzy upřesněn.

6. ročník 3. - 8. 9. 2018

V roce 2018 pro nás budou Dny slovenské kultury vyvrcholením oslav 100. výročí založení Československa. Můžete se těšit na bohatý program a zajímavé hosty.

PROGRAM
PONDĚLÍ 3. 9. 2018 / 19.30 hodin / Kino MěDK Elektra
Obchod na korze 

Jedním z nejoceňovanějších titulů československé kinematografie zůstává psychologické drama režisérů Jána Kadára a Elmara Klose z roku 1965; Obchod na korze získal Oscara 1967 za nejlepší neanglicky mluvený film. Adaptace novely Ladislava Grosmana (který se podílel i na scénáři) patří k vrcholům tvorby šedesátých let. Tehdy sedmačtyřicetiletý rodák z Budapešti Kadár a pětapadesátiletý Klos se poprvé sešli už v roce 1952 při realizaci ideologicky zabarveného dramatu Únos. Tematicky se příběh, zasazený do roku 1942, řadí mezi snímky vracející se k válečné minulosti. Odehrává se v zapadlém městečku na východním Slovensku, na které těžce dolehnou norimberské zákony přijaté fašistickou vládou.
Hrají: Ida Kamińska, Jozef Kroner, František Zvarík, Hana Slivková, Martin Hollý st., Elena Pappová-Zvaríková, Martin Gregor, Mikuláš Ladižinský, Adam Matejka, Alojz Kramár, Eugen Senaj, František Papp, Gita Mišurová, Tibor Vadaš, František Bujdák, Andrej Šilan, Anton Baláž, Martin Hajný, Štefan Petrák, Ladislav Farkaš, Elena Šoltésová

ÚTERÝ 4. 9. 2018 / 15.30 hodin / procházka
Po stopách Dušana Jurkoviče

Tematická procházka po místech, která jsou úzce spjatá s legendou české a slovenké architektury Dušanem Jurkovičem. Součástí procházky je návštěv Slunečních lázní, interiéru hotelu Jurkovičův dům aj.

ÚTERÝ 4. 9. 2018 / 16.00 hodin / Lázeňské náměstí
Slavnostní odhalení Jurkovičovy lavičky 

U příležitosti 150. výročí narození architekta Dušana Samuela Jurkoviče bude na Lázeňském náměstí slavnostně odhalena lavička věnovaná této významné osobnosti.

ÚTERÝ 4. 9. 2018 / 19.30 hodin / MěKD Elektra
Manželství v kostce

Všichni víme, co je kostka. A všichni víme, co je manželství. Dovedete si však představit manželství v kostce? Stlačené a zhuštěné jen na ty nejzásadnější momenty? Jde to? Notabene manželství, které trvá sto let? Neboť Emil a Marcela museli žít spolu dlouho, než jim došlo, že je jim skvěle. Naštěstí se toho dožili. V nové skvělé komedii Luboše Baláka o věčném souboji mužů a žen vystoupí Oldřich Navrátil a Zuzana Kronerová. Projdou naší dobou, celým staletím a budou hrát dvacetileté, když se v roce 1987 seznámí na vodě u jezu na Berounce a budou hrát i sto dvacetileté, když budou na lavičce v Beskydech v budoucnosti vzpomínat na to, kdo koho chtěl vlastně zavraždit.
Hrají: Zuzana Kronerová a Oldřich Navrátil
Autor a režie: Luboš Balák
Předprodej vstupenek na toto představení:  MěKD Elektra, Městské turistické a informační centrum Luhainfo

STŘEDA 5. 9. 2018 / 15.00 / Lázeňské náměstí / kolonádní koncert
Fidlikanti z Bratislavy 

Lidová hudba Fidlikanti je seskupení čtyř profesionálních hudebníků, kteří spolu působí v různých známých tělesech.
Na základě špičkových kvalit muzikantů, absolventů hudebních akademií na Slovensku, pod vedením Mgr. art. Josefa Lednického zaručují hudebně špičkové představení různých stylů České a mezinárodní folklórní tvorby a jejich regionů.

ČTVRTEK 6. 9. 2018 / 15.00 / Lázeňské náměstí / kolonádní koncert
C&K Dychový orchester

C. a k. dechový komorní orchestr se specializuje na repertoár vojenských hudeb bývalé rakousko-uherské armády. Chce tak připomenout časy, kdy dechové hudby kromě dobové pochodové a taneční produkce hrávali i předehry, zastaveníčka či přepisy operních árií. Všechny skladby pro orchestr upravuje kapelník Zbyněk Kubáček podle originálních dobových notových materiálů.

ČTVRTEK 6. 9. 2018 / 19.30 /Lázeňské divadlo
Rodinný parlament

Co se stane, když aplikujeme principy parlamentní demokracie na běžnou rodinu? Pokud bude mít tato rodina přísná pravidla, regulovanou ekonomiku a pravidelně voleného prezidenta? A co se stane, když se někteří z rodinných příslušníků dozvědí, že ne každá rodina žije takovým způsobem a že jsou možné i jiné formy fungování? Jak se udržet u moci, a přitom uklidnit opozici? Za jakých okolností je možná změna? Dají se volby vyhrát jen volebním programem? Může rodina fungovat jako stát? Je demokracie nejlepší možný systém nebo jen ten nejméně špatný?
To jsou otazníky, které si klade Cristina Clemente ve své originální a inteligentní komedií Rodinný parlament. V sledu vtipných a dynamických scén nám ukazuje rodinu, která se v dobrém úmyslu o všem rozhodovat společně ocitá ve víru volebních machinací, ovlivňování voličů a kupování hlasů.
Hrají: Petra Blesáková, Martin Kochan, Vladimír Jedľovský, Tatiana Kulíšková, Michal Jánoš
Vstupné: 350 / 280 /210 Kč

PÁTEK 7. 9. 2018 / 15.00 /Lázeňské divadlo
Aš po Už/horod / Beseda se studenty UMPRUM

Přednáška studentů Ateliéru textilní tvorby UPRUM – Praha a následná debata jejich pozvaných hostů. Téma se týká výzkumu osudů významných podnikatelských rodin, které stály u zrodu založení první republiky od Aše po Užhorod. Město Luhačovice právem zastupuje rodina Serényi a společnost Vincentka a.s. Téma je zaměřeno také na "Národní styl", postavení UMPRUM a umělce, kteří byli ve službách státu. Jedná se o Pavla Janáka, Františka Kyselu, Josefa Gočára a Dušana Jurkoviče. Přednášku obohatí pohled studentů na historii rodin, jejich archivní bádání a inspirace typu - "pojďme si vážit minulosti našich měst, je třeba si uvědomit, že se můžeme opřít o odkazy a myšlenky rodáků, kteří se aktivně zapojovali do veřejného dění ".
Vstupné: ZDARMA

PÁTEK 7. 9. 2018 / 19.30 / Kino MěDK Elektra
Světlé místo

Režie: Dušan Trančík
Nově zpracovaná verze jedinečného filmu o osobnostech politického, kulturního a společenského života v moravsko-slovenském prostoru, kde se na počátku 20. století konalo historické sbližování Čechů a Slováků. Luhačovice se staly prvním lázeňským městem v Rakousku-Uhersku, které bylo v českých rukou a hlásilo se ke slovanské kultuře. Bylo zde několik významných osobností, které spojily své schopnosti a intelekt, aby v několika letech vystavěly moderní lázně ve slovanském duchu. Slovenské zastoupení bylo reprezentativní: správcem lázní byl Cyril Holuby, významnou roli sehrál lázeňský lékař Pavel Blaho, který byl později členem dočasné vlády první ČSR se sídlem ve Skalici a zasloužil se o účast Slováků v novém státoprávním uspořádání. A do třetice... originální pečeť lázním dali budovy Dušana Jurkoviče, který své motivy čerpal ze slovenské lidové architektury. Myšlenka československého národa byla poprvé vyslovena právě v Jurkovičově stavbě - ve Slovenské búdě. Tato stavba bohužel po rozpadu státu vyhořela. Film zahrnuje řadu archivních fotografií a filmových materiálů, které v současném kontextu ještě nikdy nebyly použity. Film je připomínkou 100. výročí založení společného státu a čtvrtstoletí od jeho rozpadu.
Vstupné: ZDARMA

SOBOTA 8. 9. 2018 / 19.30 / Lázeňské divadlo
SILBAND 

Vidíte lidovou hudbu, ale slyšíte něco jiného? Nevěříte vlastním uším? Není to playback .... to jsou Silband! Silband jsou jedinečná a originální formace cimbálové hudby, jaká tu ještě nebyla. Tajemství jejich úspěchu spočívá v skloubení tradičního s moderním. Vytvořili tak dosud nepoznaný inovativní ''cimbálový sound '', který spočívá ve využití akustických lidových nástrojů a moderních hudebních stylů. Jejich vynalézavost v nalézání nových zvuků a netypických stylech hraní nezná hranice.
Netradiční kapela se zviditelnila širší veřejnosti v r. 2010 v show Česko-Slovensko má Talent, kde se dostali až do semifinálového kola. Poprvé šokovali a upoutali na sebe na castingu v divadle, když na fujaru a ostatní tradiční lidové nástroje zahráli skladbu Children od Roberta Milese. V semifinálovém kole překvapili skladbami od Prodigy, Michaela Jacksona, skupiny Yes atd. Nechyběla virtuozita a také nové a neobvyklé techniky hry na housle, cimbálu či Cajou.
Vstupné: 250 / 200 Kč

5. ročník 6. - 9. 9. 2017

Film: Světlé místo
Kolonádní koncert: Folklórní soubor Liptov
Divadelní představení: Starí majstri. Hráli: M. Lasica, M. Huba
Koncert: Afrodíté dámský salonní orchestr

4. ročník 7. - 10. 9. 2016

Výstava: Mystika Záhoria
Film: Vojtěch
Kolonádní koncert: Folklórní soubor Karpaty
Beseda s prof. Evou Blahovou
Divadelní představení: Neveľo nas idze, neveľo nam treba. Hrála: Milka Zimková
Koncert: FATS JAZZ BAND

3. ročník 2. - 5. 9. 2015

Výstava: Osobnost MUDr. Pavla Blaha 
Film: Tanec mezi střepinami 
Kolonádní koncert: Folklorní soubor Skaličan 
Divadelní přestavení: Skok z výšky. Hrála: Eva Pavlíková, hudební doprovod: Milan Osadský - akordeon, Karol Kompas - kytara, Igor Holka - perkuse
Beseda: Pavel Blaho a vzpomínky na Slovenskou búdu
Koncert: FRAGILE

2. ročník 4. - 6. 9. 2014

Výstava: Krásy Slovenska
Kolonádní koncert: Folklorní soubor Družba z Trenčína a OLDŠAVA z Uherského Brodu 
Divadelní představení: Ani za milión. Hráli: Kamila Magálová, Marián Geišberg
Koncert ŠTEFANA MARGITY a jeho hostů Kateřiny Šmídové - Kalvachové - soprán a Kataríny Bachmannové - klavír

1. ročník 4. - 7. 9. 2013

Výstava: Architektura Dušana Jurkoviče v Luhačovicích 
Koncert: Ľudové hudby Miroslava Dudíka
Divadelní představení: Šofér slečny Daisy. Hráli: Magda Matrtajová, Vladimír Rohoň
Koncert SISY SKLOVSKÉ, Richard Rikkon - klavír