12. 11. 2021

Seznamte se s luhačovickou architekturou. Radnice spouští jedinečný projekt

„Tady pramení architektura“ je název nového projektu, který připravila luhačovická radnice pro návštěvníky města, turisty i místní obyvatele. 

 

Jeho záměrem je představit Luhačovice s větším důrazem na architekturu, budovy a jejich tvůrce. Zájemci se tak mohou seznámit s celkem 35 architekty a staviteli a 60 budovami. Projekt bude zahájen již tuto neděli 14. listopadu ve 14 hodin u luhačovického informačního centra, kdy proběhne oficiální představení nového turistického průvodce.


Pro tvůrce byla inspirací rozmanitost architektury v Luhačovicích. Vždyť ne nadarmo se o nich říká, že jsou učebnicí architektury. Různorodost architektonických stylů tak dává tomuto lázeňskému městu punc jedinečnosti a výjimečnosti. Využitím existujících publikací, jejichž autorkami jsou Blanka Petráková a Ladislava Horňáková, se podařilo shromáždit informace o architektech a jejich dílech do praktické skládací brožury.

„V tomto projektu nabízíme možnost nevšední procházky po Luhačovicích pro místní obyvatele, lázeňské hosty, turisty a milovníky architektury. Jedná se celkem o 60 objektů vyznačených v mapce, která je součástí brožury. Přesto jsme to chtěli uchopit trochu jinak, proto jde o představení architektů, stavitelů a stavebníků,“ připomněla Jarmila Ďurďová, projektová manažerka města Luhačovic a spoluautorka projektu.

Organizátoři postupně označí všechny budovy na trase QR kódy, které zájemce propojí do webového prostředí, v němž se dozví další podrobnosti o architektech, historii budov, ale také zajímavé příběhy obyvatelů těchto architektonických skvostů. V mapce jsou zapracovány tři trasy, které jsou rozděleny podle náročnosti.

„Pokud máte rádi historii a architekturu, procházky a krásnou okolní přírodu Luhačovic, máte se opravdu na co těšit. A jako bonus pak může být občerstvení některým z našich minerálních pramenů,“ zve Jarmila Ďurďová.