17. 9. 2020

Luhačovická kolonáda s halou Vincentka získala Cenu hejtmana v soutěži Stavba roku

Co by byly lázně bez kolonády? Ta luhačovická nedávno prošla náročnou revitalizací, která uvedla tuto pozdně funkcionalistickou kulturní památku do původního stavu.

 

Díky tomu nyní spolu s nově zrekonstruovanou halou Vincentka získala Cenu hejtmana Zlínského kraje v soutěži Stavba roku 2019 Zlínského kraje.


Luhačovický kolonádní komplex celkově sestává ze tří vzájemně propojených objektů – haly Vincentka a Velké a Malé kolonády, které se nachází přímo v lázeňském areálu nominovaném na zápis do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Objekt od září 2018 do listopadu 2019 prošel náročnou revitalizací, která cílila především na maximální zachování původních prvků, pečlivé repliky i celkové citlivé architektonické zapojení do okolní krajiny.

Odborná porota v osmnáctém ročníku soutěže vybírala z téměř padesáti přihlášených staveb, které byly rozděleny do sedmi kategorií. Revitalizace kolonády, haly Vincentka a navazujících objektů v Luhačovicích získala ocenění v rámci kategorie Stavby občanské vybavenosti. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhlo 15. září 2020 na zámku v Holešově.

Soutěž je pořádána pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Krajskou stavební společností při Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR a Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Společnost Lázně Luhačovice, a. s. je již držitelem četného uznání za Stavbu roku Zlínského kraje 2016, a to za rozšíření balneoprovozu dětské léčebny Miramonti.