Informace k programu COVID - Lázně

13.8.2020

Mediálně prezentovaná notifikace programu COVID-Lázně Evropskou komisí na tzv. dočasný rámec je významným krokem ke znovuotevření přijímání státních voucherů v řadě lázní, kde byl jejich původní limit vyčerpán.   

Notifikace programu sama o sobě ještě neznamená, že se lázním zvýšil počet voucherů, které jim stát proplatí. Na základě tohoto evropského dokumentu musí Ministerstvo pro místní rozvoj mírně upravit a vypsat vlastní podmínky programu a zveřejnit formulář, kterým budou lázně žádat o příslib uhrazení patřičné výše dotace.

Dotací se rozumí maximální počet voucherů, které budou moci lázně během letošního druhého pololetí státu zpětně po měsících vyúčtovat. Do doby vyjasnění uvedených podmínek a schválení žádosti našich lázní není tedy možné žádné další vouchery přijímat.

Pro obnovení přijímání voucherů v našich lázních je nyní klíčové, zda se o nový limit musí oboje naše lázně (Lázně Luhačovice, a.s. a Léčebné lázně Jáchymov a. s.) dělit stejně, jak tomu bylo dosud před notifikací, a jak velkou část z tohoto dočasného rámce, tedy společného limitu vybraných koronavirových podpor, ukousnou voucherům jiné státní kompenzace a balíčky, které naše lázně čerpaly nebo čerpají. Odpovědi na tyto otázky zmíněná notifikace bohužel nepřinesla. Proto si na otevření programu v našich lázních společně asi ještě nějaký čas počkáme.

Limit voucherů nijak nezohledňuje velikost konkrétních lázní, respektive skupiny, do které tyto lázně patří. Rozdělení limitu mezi oboje naše lázně, jinými slovy jeho snížení na polovinu v každých z nich, by vzhledem k jejich velikosti a vašemu enormnímu zájmu o uplatnění voucheru způsobilo, že se během pár dnů opět dostaneme do nevděčné role posla špatných zpráv pro všechny nové poptávky. 

Pro doplnění uvádíme, že během července jsme pro letošní druhé pololetí potvrdili přijetí více voucherů, než povoloval původní limit. Ačkoliv byla jejich významná část hosty v červenci již „odbydlena“, tak nám v jejich proplacení státem brání neexistence formuláře zmíněné žádosti. 

O dalším vývoji Vás budeme na tomto místě průběžně informovat.